118 تولید کننده و پژوهشگر برتر بخش کشاورزی تجلیل می شوند

118 تولید کننده، پژوهشگر ، فناور و افراد موثر در بازرگانی در نخستین جشنواره ملی کشاورزان ایران و سی یکمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های برتر در 13 دی ماه امسال با حضور مقامات کشوری در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما تجلیل می شوند. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر جهانگیر زند رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی امروز با اعلام این خبر در نشست مطبوعاتی افزود: از 118 نمونه بخش کشاورزی 102تولید کننده برتر و 16 پژوهشگر ،فناور و افراد موثر در بازار کشاورزی هستند.
وی با بیان این که امسال در 19 رشته جدید در زیر بخش های مختلف معرفی کشاورزی برتر خواهیم داشت، تصریح کرد: در 9 رشته جدید در زیر بخش زراعت و باغبانی، 4 رشته جدید در زیر بخش ترویج و تشکل ها، 5 رشته جدید در زیر بخش منابع طبیعی و آبخیز داری و یک رشته جدید در زیر بخش دام و طیور در حوزه خوراک دام و طیور کشاورز برتر معرفی و تقدیرمی شود.
زند درباره سن و سطح تحصیلات کشاورزان برتر اظهار داشت: میانگین سن بهره برداران برتر 54 سال است و 78 درصد آنان دارای تحصیلات بالاتر از دیپلم، 42 درصد لیسانس و بالاتر، 22 درصد ابتدایی و راهنمایی و 36 درصد دیپلم و کاردانی هستند.
وی چهره سازی کشاورزان در جامعه و نقش آنان در تامین امنیت غذایی کشور،ایجاد انگیزه برای ورود جوانان و سرمایه گذاران در بخش کشاورزی، ارج نهادن به زحمات و تلاش روستاییان و بهره برداران، رقابت سالم، معرفی الگوی عملی و قابل اعتماد به سایر تولید کنندگان و تقویت ارتباط و تعامل بیشتر تولید کنندگان، پزوهشگران و فناوران عرصه کشاورزی را از جمله اهداف برگزاری جشنواره نام برد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، اقدام در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید کمی و کیفی بالای محصول، تولید محصول سالم، استفاده از روش های مدیریتی بهتر، روش های نوین آبیاری، تکنولوژی بوم سازگار، بذر و نهال مناسب، و مشارکت در دانش افزایی سایر کشاورزان را از معیارهای انتخاب کشاورزی نمونه امسال برشمرد.
وی با بیان این که امسال گندمکاران نمونه با توجه به مناطق سرد و گرم و اراضی آبی و دیم به طور جداگانه انتخاب شده اند، تصریح کرد: متوسط رکورد عملکرد تولید گندمکاران برتر در مناطق سرد و گرم 12 هزار و 435 کیلو گرم در هکتار بوده است.
زند افزود: در گندم دیم، کشاوران نمونه بر اساس مناطقی که پایین تر از 400 میلی متر و همچنین پایین تر از 400 میلی متر بارندگی داشتند، انتخاب شدند و متوسط عملکرد تولید گندمکار نمونه دیم در دو منطقه 5 هزار و 421 کیلو گرم می باشد.
وی رکورد عملکرد تولید کشاورز برتر در شلتوک برنج و رقم پر محصول شیرودی را 13 تن در هکتار، ذرت دانه ای نزدیک به 18 تن و متوسط چغندر پاییزه و بهاره را 154 تن در هکتار عنوان کرد.
زند در مورد رکورد تولید در حوزه باغبانی گفت: باغداران نمونه امسال در زمینه سیب درختی 123 تن در هکتار، پسته 12.5 تن و مرکبات نزدیک به 94 تن در هکتار عملکرد تولید داشته اند.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره کشاورزان برتر در حوزه ارگانیک نیز اذعان داشت: امسال یک نفر تولید کننده برتر در زمینه برنج ارگانیک از مازندران و یک نفرتولید کننده برتر انار از استان مرکزی معرفی و تجلیل می شوند.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: از 118 نفر کشاورز برتر، 21 نفر در زیر بخش زراعی، 21 نفر باغبانی، 12 نفر دام و طیور، 5 نفر شیلات و آبزیان، 10 نفر ترویج و آموزش، 10 نفر آب و خاک، 10 نفر تشکل، 11 نفر بازرگانی و 3 نفر دانش بنیان برتر هستند.
وی گفت: جشنواره و مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه با همکاری پنج نهاد وزارت جهاد کشاورزی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگستان علوم، معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و صدا و سیما برگزار می شود.