مجری طرح دانه‌های روغنی به کلزاکاران هشدار داد

با تغییر و افزایش ناگهانی دما در روزهای اخیر، احتمال طغیان سوسک گرده‌خوار و سرخرطومی در مزارع کلزا افزایش یافته است و با توجه به خسارتی که این دو آفت به مزارع کلزا وارد می‌کند، اگر کشاورزان هوشیاری لازم در مبارزه با آنها را نداشته باشند، با افت دوباره تولید این دانه روغنی روبه‌رو خواهیم شد.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اشاره به خسارات سرما و تأثیر آن بر کاهش تولید کلزای کشور، گفت: اگر کلزاکاران نسبت به مبارزه با آفت‌های سوسک گرده‌خوار و سرخرطومی به‌موقع عمل نکنند، این امر بر کاهش بیشتر تولید کلزای کشور تأثیر خواهد گذاشت.

علیرضا مهاجر افزود: در حال حاضر بازدید مرحله‌ای از مزارع در حال انجام است و کشاورزان می‌توانند در صورت مشاهده این آفات در مزارع خود، پس از گزارش موضوع به سازمان جهاد کشاورزی محل، از مشاوره کارشناسی آنها برای مبارزه با آفت‌ها کمک بگیرند.

وی به کشاورزان یادآور شد: این آفت‌ها ابتدا در حاشیه مزارع ظاهر می‌شوند و در این مرحله باید کنترل شیمیایی به‌صورت لگه‌گیری انجام شود، اما در صورت بالا بودن تراکم آفت سوسک گرده‌خوار و سرخرطومی، نیاز مبارزه در تمام مزرعه وجود دارد.

به گفته مجری طرح دانه‌های روغنی ، حضور این آفت‌ها در یک مزرعه به معنی تهدید تمام مزارع کلزا در یک منطقه است که حمایت و همکاری کشاورزان با جهاد کشاورزی محل را نیاز دارد.

مهاجر درباره میزان خسارات احتمالی از طغیان این آفت‌ها، تأکید کرد: در حال حاضر میزان خسارت قابل پیش‌بینی نیست، اما می‌توان با مبازره به‌موقع و استفاده از سموم مناسب خسارات را به حداقل رساند.

وی در پایان از کشاورزان خواست با دادن کود ازته و پتاسه مزارع خود را برای فصل گل‌دهی آماده کنند.

به گزارش ایانا، بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، در آبان‌ماه سال جاری با کاهش شدید دما، سرما و برف به بیش از ۱۸ هزار هکتار مزارع کلزای کشور در استان‌های گلستان، خراسان رضوی، اراک و ساوه خسارت وارد کرد.

تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵