راه‌اندازی اولین قطار ترانزیت کشاورزی‌ از ایران

ابراهیم محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: با توافقاتی که در 3 ماه گذشته بین راه‌آهن ایران و راه‌آهن کشورهای قزاقستان و پاکستان انجام شد، به منظور افزایش‌ بارهای ترانزیت ریلی از کشور و فعال کردن کریدور ریلی جنوب-شمال، ترانزیت محصولات کشاورزی از ایران در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: با اقدامات و همکاری طرف پاکستانی و قزاقستانی توانستیم امروز 15 فروردین ماه اولین قطار ترانزیتی محصولات کشاورزی را از پاکستان به قزاقستان راه‌اندازی کنیم.

وی بیان کرد: این محصولات شامل برنج، انبه، نارنگی و سیب زمینی است.

معاون بهره‌برداری و سیر خرکت راه‌‌آهن بیان کرد: این قطار از کویته پاکستان حرکت کرده و از مرز میرجاوه وارد ایران می‌شود و تا مرز اینچه‌برون و همچنین سرخس ادامه مسیر دارد.

محمدی اظهار داشت: برنامه امسال راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، افزایش ترانزیت ریلی‌ از رقم 1.14 میلیون تن سال قبل به 2 میلیون تن در سال 96 است.

معاون بهره‌برداری و سیر حرکت راه‌‌آهن ادامه داد: تلاش‌ها در قالب راه‌اندازی قطارهای برنامه‌ای ویژه ترانزیت در قالب توافقات مشترک با دستگاه‌های مسئول داخلی و کشورهای دیگر از جمله ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، روسیه و پاکستان صورت گرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آتی شاهد رشد روز افزون ترانزیت ریلی از کشور باشیم.