فرآورده های چوب بلال

چوب بلال

تا چندی پیش چوب بلال بعنوان ضایعات کارخانجات فرآوری بذر محسوب میگردید که در بهترین شرایط به عنوان هیزم شکیل ( لاکچری ) در شومینه و ذغال متراکم از آن استفاده می‌شد. از دیگر کاربردهای آن استفاده در صنعت کفاشی پس از تراش بریکت ( خراطی ) برای پاشنه کفش خانم ها، می‌باشد. همچنین می توان به کاربرد جهت متراکم کردن کاه، باگاس نیشکر، یونجه و سایر علوفه های خشک و به حداقل رسانیدن حجم آن و کاهش هزینه های حمل ، برای صادرات نیز اشاره نمود. شرکت توسعه کشت ذرت در خصوص استفاده از فرآورده های چوب بلال در صنایع مختلف مطالعات گسترده ای را انجام داده است.
اینجا را کلیک کنید.

نتایج آزمایشاتی که بر روی چوب بلال استحصالی این شرکت بعمل آمده نشان میدهد که این چوب بلال ها کاملا استریل بوده و از نظر شیمیایی نیز خنثی می باشند. پودر چوب بلال به شدت جاذب الرطوبه بوده و تا 300 % آب را جذب می نمایند.

پودر چوب بلال از لحاظ جاذبه الکترواستاتیکی در حد صفر بوده و به هنگام اختلاط با مکمل ها و مخصوصا مکمل های معدنی که بار الکتریکی دارند، مخلوط حاصله بسیار یکنواخت شده و به مرور زمان از جداشدن عناصر مخلوط (Demixing)  آن جلوگیری می نماید. این ویژگی سبب شده است تا در مقایسه با سایر کریرها و پرکننده ها نظیر سبوس گندم و برنج، پودر چوب بلال از جایگاه بسیار مطلوب تری برخوردار گردد.

در حال حاضر مقادیر قابل توجهی چوب بلال به شرکتهای تولید کننده مکمل های طیور (کولین کلراید) ارسال می گردد و از پودر چوب بلال بعنوان Carrier  استفاده می نماید.همچنین مقادیری از این چوب بلال ها جهت اختلاط با سموم شیمیایی بمنظور مبارزه با پشه مالاریا به شرکت های دانش بنیان ارسال می گردد.

چوب بلال
فهرست